Dzień, w którym weźmiemy ślub, będziemy pamiętać do końca życia. Jeśli marzymy o wspaniałej uroczystości, musimy pamiętać, że nie można zorganizować jej w pośpiechu. Terminy poszczególnych etapów przygotowań do własnego ślubu i wesela, które zostały podane poniżej, pozwolą zaoszczędzić Wam wielu stresów i przykrych niespodzianek. Wesele to ważna i specyficzna impreza. Chcąc organizować je w wybranych przez nas terminach musimy dokonać wielu rezerwacji nawet ponad rok wcześniej.

12 - 6 miesięcy przed ślubem

Zdecydować, jaki to będzie rodzaj ślubu: konkordatowy, cywilny, czy też oddzielne śluby: kościelny i cywilny.

Ustalić przybliżoną datę ślubu. W tym terminie warto też pomyśleć o ewentualnej podróży poślubnej (miejsce, czas, wizy, wymagane szczepienia), wstępnie porozmawiać o urlopie w zakładzie pracy.

Wybrać miejsce uroczystości: Urząd Stanu Cywilnego i odpowiedni kościół. Przyjęło się, iż właściwą parafią jest parafia Panny Młodej, jednak nie jest to wymogiem.

Jeżeli decydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy należy dowiedzieć się o terminach nauk przedmałżeńskich, w tym także o spotkaniu w poradni rodzinnej.

W przypadku ślubu cywilnego warto zorientować się też wcześniej jakiego rodzaju formalności należy załatwić w USC.

Przygotować wstępną listę gości weselnych oraz wytypować świadków.

Określić wysokość budżetu jaki przeznaczamy na ślub i wesele.

6 miesięcy przed ślubem

Podjąć ostateczną decyzję dotyczącą miejsca i terminu uroczystości oraz skonfrontować swoje ustalenia z właściwym urzędnikiem USC oraz księdzem.

Ustalić gdzie i kiedy odbędą się wieczory: kawalerski i panieński, ilość osób, które będą w nich uczestniczyć oraz jakie atrakcje będą temu towarzyszyć.

Wybrać miejsce w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Dokonać rezerwacji terminu.

Wybrać i jeśli jest to konieczne zarezerwować fotografa i firmę która stworzy reportaż video z najpiękniejszego dnia w naszym życiu. W tym celu warto popytać znajomych, którzy już wcześniej korzystali z takich usług.

Zorientować się w ofertach zespołów muzycznych (przesłuchać CD, obejrzeć video) i dokonać potrzebnych rezerwacji.

5 miesięcy przed ślubem

Najwyższy czas zdecydować o wyborze strojów (zakup, krawiec, wypożyczalnia). Jeżeli strój ma zostać uszyty, to najwyższy czas, by zamówić tę usługę. Jeśli kupiony lub wypożyczony jest trochę więcej czasu na przejrzenie ofert wypożyczalni i salonów. Przyszła Panna Młoda powinna jednak już zdecydować się na fason sukni, pomyśleć o dodatkach takich jak: welon, buty, rękawiczki, bielizna. Należy rozejrzeć się za wypożyczalnią, z której ma pochodzić suknia lub też urządzić sobie wycieczkę po salonach mody ślubnej by poznać ich ofertę.

Ustalić ostateczną listę gości.

Warto wybrać się z wizytą do znajomych, których wytypowaliśmy na świadków, poinformować ich o naszej decyzji i zapytać o zgodę.

4 miesięce przed ślubem

Czas na garnitur dla Pana Młodego. Podobnie jak w przypadku Panny Młodej, należy zdecydować czy strój ma być kupiony czy też wypożyczony i gdzie. Warto pomyśleć również o dodatkach: buty, krawat czy mucha itp.

Zarezerwować samochód dla Młodej Pary.

Zaklepać urlop w pracy.

Zarezerwować podróż poślubną.

Zacząć kompletować potrzebne dokumenty.

3 miesięce przed ślubem

Zamówić zaproszenia ślubne. Warto w tym celu przejrzeć katalogi, które często dostępne są salonach mody ślubnej. Wybrać odpowiedni wzór, oraz tekst zaproszenia. Można również zamówić wizytówki na stół oraz karty z podziękowaniami, które roześlemy po uroczystości.

Zarezerwować transport dla gości.

Jeśli jeszcze tego nie dokonaliśmy, nadszedł najwyższy czas na zarezerwowanie noclegów dla przyjezdnych gości.

2 miesięce przed ślubem

Najwyższy czas na rozesłanie zaproszeń. Bliskiej rodzinie i osobom mieszkającym w pobliżu, wypada doręczyć je osobiście, natomiast pozostałym gościom wystarczy wysłać listownie. Warto poprosić zaproszone osoby o potwierdzenie ich przybycia.

Zdecydować się na wybór i zakup obrączek. Warto oddać je również do wygrawerowania co pozwoli nam trwale upamiętnić tą ważną dla Nas uroczystość.

Ustalić przebieg uroczystości w kościele i USC. Warto dobrać właściwą oprawę muzyczną, dekoracje i kwiaty.

Warto przygotować listę prezentów. Pozwoli nam to uniknąć otrzymania takich samych przedmiotów. Taką listę warto zostawić do wglądu u rodziców.

Panna Młoda powinna umówić się na wizytę u kosmetyczki.

1 miesiąc przed ślubem

Ustalić wszystkie szczegóły przyjęcia weselnego, w tym wystroju wnętrza, dekoracji stołów i menu. Zadbać o atrakcje wieczoru: zabawy, oczepiny, podziękowanie rodzicom.

Dokonać ostatecznych przymiarek strojów ślubnych i wszelkich dodatków.

Panna Młoda nie powinna zapomnieć zarezerwować termin wizyty u fryzjera, kosmetyczki. Warto również zacząć odwiedzać solarium.

Zamówić kwiaty: wiązankę dla Panny Młodej i dla druhny, stroiki do włosów, butonierki dla pana młodego i świadka.

To dobry moment na zaplanowanie i urządzenie wieczorów: panieńskiego i kawalerskiego.

2 tygodnie przed ślubem

Zrobić generalną przymiarkę strojów, wraz z fryzurą i makijażem. Gdyby "coś" nie pasowało, będzie jeszcze czas na zmianę.

Sprawdzić nadesłane przez gości potwierdzenia przybycia na uroczystość weselną. Na tej podstawie zweryfikować listę gości i omówić ją z organizatorem wesela.

Zaplanować rozsadzenie gości przy stołach.

Skompletować bagaże, które zabierzemy w podróż poślubną.

Próbna fryzura Panny Młodej.

Zakupić napoje chłodzące i alkohol.

1 tydzień przed ślubem

Ustalić z księdzem i organistą szczegóły przebiegu mszy świętej. Omówić przebieg ceremonii z urzędnikiem USC.

Sprawdzić czy wszystkie wcześniej plany są z dzisiejszymi aktualne.

1 dzień przed ślubem

Przygotować obrączki i potrzebne dokumenty.

Spakować niezbędnik weselny, w którym znajdą się: igła, nici. dodatkowa para rajstop, kosmetyki, tabletki przeciwbólowe, plastry.

Wizyta u manicurzystki.

Wieczorem zaplanować ślubny poranek i wcześnie położyć się spać.

Przewieźć napoje chłodzące i alkohol do restauracji w której odbędzie się przyjęcie.

Oznaczyć karteczkami wcześniej ustalone miejsca siedzące gości na sali weselnej

Dzień ślubu

Wizyta Panny Młodej u fryzjera i kosmetyczki.

Zabrać ze sobą dzień wcześniej przygotowane dokumenty i obrączki.

Zabrać ze sobą wcześniej przygotowany niezbędnik.

Pan Młody nie powinien zapomnieć odebrać z kwiaciarni wiązankę ślubną.

Po ślubie

Oddać stroje do pralni lub zwrócić je do wypożyczalni.

Rozesłać podziękowania za przybycie na uroczystość weselną.

Załatwić w pracy, urzędach, bankach formalności związane ze zmianą nazwiska. Zmiany w dowodach osobistych i paszportach warto odłożyć na późniejszy termin, kiedy wrócimy z podróży.

Najwyższa pora wyruszyć w podróż poślubną!